![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhJ7remeFN_tm2dhUbKWZhZOneXWVcn4NFoCzieqYNxKW_HkjZkhpPERLhO8dz7FWta3RwKgKvyMDxxqGnMNcQg9ceBUa1966gfN3H43Z6d0PzFWtjrU8m5km70k75ksk7Y1gnPvghHKGs/s1600/e-eidhseis.jpg)
Ωστόσο, όπως εξηγεί μιλώντας στο Αθηναϊκό Πρακτορείο ο αντιπεριφερειάρχης Έβρου Δημήτρης Πέτροβιτς, «η κατάσταση δείχνει να σταθεροποιείται σε κάποιο βαθμό. Είναι όμως σημαντικό να δούμε πως θα κυλήσει η αποψινή νύχτα και αν θ” αντέξουν τα αναχώματα σε περιοχή όπου υπάρχει κίνδυνος να εκδηλωθούν πλημμυρικά φαινόμενα, όπως το Πύθιο, τα Λάβαρα και η Μάνδρα».
Όλα τα τεχνικά συνεργεία, των κατά τόπους δήμων και της Περιφέρειας ΑΜΘ, θα είναι σε απόλυτη ετοιμότητα ώστε να παρέμβουν άμεσα εφόσον υπάρξει ανάγκη.