![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh8kw9EFe641JP95M6vSqjkll5nA8ZR0z9nPpDEn13Jt-EdN_y2t0HdOWOcXw5gu_GSt1iqtNWPZy3nmqSh1rsd6HsRAS0okLUk8_yTYusIqAPh-MFPiyuraTeC9Ow-5JR_de5uW0dl4KY/s1600/e-eidhseis.jpg)
Δημοσκόπηση του δημόσιου τηλεοπτικού δικτύου ZDF φέρνει το AfD στο 5,5%, επάνω από το όριο του 5% που απαιτείται για την κοινοβουλευτική εκπροσώπηση.
Οι Σοσιαλδημοκράτες (SPD) εξασφαλίζουν το 46,5%, γεγονός που θα τους επιτρέψει να διατηρήσουν τις δυνάμεις τους σε ένα από τα παραδοσιακά τους προπύργια. Οι Χριστιανοδημοκράτες (CDU) καταλαμβάνουν την δεύτερη θέση, περιοριζόμενοι, όμως, στο 16%, στη χειρότερή τους επίδοση στο Αμβούργο από τον Β” Παγκόσμιο Πόλεμο.